تبلیغات
کتاب امّت اسلامی

کتاب امّت اسلامی
قالب وبلاگ

موضوع : فرهنگی

عنوان : فرهنگ برادری و اخوت اسلامی

نویسنده : گروه اندیشه

متن: 

قرآن‌كریم می‌فرماید: انما المؤمنون اخوه فاصلحوا بین اخویكم و اتقوالله لعلكم ترحمون.

مؤمنان برادر یكدیگرند، بنابراین میان دو برادر خود صلح برقرار سازید و تقوای الهی پیشه كنید تا مشمول رحمت او شوید.

جملة «انما المؤمنون اخوه» كه در آیه فوق آمده است یكی از شعارهای اساسی و ریشه‌دار اسلامی است. شعاری بسیار گیرا، عمیق، مؤثر و پرمعنی. اسلام سطح پیوند علائق و دوستی مسلمین را به قدری بالا برده كه به صورت نزدیك‌ترین پیوند دو انسان با یكدیگر آن هم پیوندی براساس مساوات و برابری، مطرح می‌كند و آن علاقه دو «برادر» نسبت به یكدیگر است. روی این اصل مهم اسلامی مسلمانان از هر نژاد و هر قوم و قبیله و دارای هر زبان و هر سن و سال، با یكدیگر احساس برادری می‌كنند. در مراسم حج كه مسلمانان از همه نقاط جهان در آن كانون توحید جمع می‌شوند، این علاقه و پیوند و همبستگی نزدیك، كاملاً محسوس است و صحنه‌ای است از تحقق عینی این قانون مهم اسلامی، به تعبیر دیگر اسلام تمام مسلمانان را به حكم یك خانواده می‌داند و همه را خواهر و برادر یكدیگر خطاب كرده است، در اهمیت اخوت و برادری مسلمانان و مؤمنان همین بس كه رسول گرامی اسلام(ص) در همان روزهای آغازین هجرت به مدینه میان مهاجر و انصار پیمان برادری جاری ساخت. پس از ورود مهاجران به مدینه، برای نخستین بار، پیوند برادری میان دو تیره از انصار، یعنی اوس و خزرج به دست پیامبر(ص) گره خورد. این دو قبیله، كه بومیان مدینه بودند و سالیان درازی با یكدیگر نبرد داشتند، در پرتو كوششهای رسول اكرم(ص) با یكدیگر برادر شدند. و برای بار دوم، پیامبر گرامی(ص) دستور داد كه یاران او، اعم از مهاجر و انصار، با یكدیگر برادر شوند و هر كدام برای خود برادری بگیرند.

مورخان و محدثان اسلامی می‌نویسند: روزی پیامبر اكرم(ص) برخاست و خطاب به یاران خود فرمود:

«تآخوا فی الله اخوین اخوین» یعنی در راه خدا دو تا دوتا با هم برادر شوید.

رسول خدا(ص) برای هر یك از افرادی كه در مسجدالنبی حاضر بودند برادری معین كرد و در نهایت علی علیه‌ا لسلام را به عنوان برادر خویش برگزید و نسبت به ایشان فرمود:

تو برادر من در این جهان و سرای دیگر هستی.

پیمان برادری میان مسلمانان و مؤمنان از جلوه‌های بارز اخلاق و ارزش‌های اخلاق اجتماعی می‌باشد و همواره منشأ تحولات بزرگی در جامعه مسلمانان بوده است. چنانكه رسول گرامی اسلام(ص) فرمود: المسلم اخو المسلم، لایظلمه و لا یخذله و لایسلمه. مسلمان برادر مسلمان است، هرگز به او ستم نمی‌كند، دست از یاریش برنمی‌دارد و او را در برابر حوادث تنها نمی‌گذارد.  

و نیز می‌فرماید: مثل الاخوین مثل الیدین یغسل احداهما الاخر دو برادر دینی همانند دو دست هستند كه هر كدام دیگری را می‌شوید (با یكدیگر كمال همكاری را دارند و عیوب هم را پاك می‌كنند).

و در دعایی كه منسوب به امام زمان(عج) می‌باشد. امام علیه‌السلام برای همه مومنان در پیشگاه الهی دعا می‌كند و می‌فرماید:

تفضل علی فقراء المؤمنین و المؤمنات بالغناء و الثروه