تبلیغات
کتاب امّت اسلامی

کتاب امّت اسلامی
قالب وبلاگ

 

نویسنده :هدایت‌الله بهبودی
ناشر:سوره مهر
موضوع كتاب :دین
نوبت چاپ :چهارم
تاریخ: چاپ۱۳۸۹
شمارگان۲۵۰۰:
نسخه
تعداد صفحه۶۱
صفحه :

پیش به سوی خدا

سال 70 اولین سالی است كه بعد از حج خونین، زیارت بیت‌الله دوباره برقرار می‌شود. بهبودی توی دفتر ادبیات مشغول كارش بوده و داشته متنی را ویراست می‌كرده كه كسی وارد اتاق می‌شود و می‌پرسد: «حج می‌روی؟» به قول نویسنده وقتی خدا بخواهد، اتفاق می‌افتد. به همین سادگی. بهبودی به همین سادگی حاجی می‌شود.

بعضی وقتها آب در كوزه است و تشنه‌لب می‌گردیم. 15 سال موعد حج آمده و رفته و سفرنامه‌های جورواجور از آستین ناشران بیرون آمده. آن وقت سوره‌ی مهر از تجدید چاپ كار خوبی كه در این زمینه در سال 63 دست مخاطب‌ها داده بود، غافل می‌ماند و می‌گذرد تا سال 86 كه دوباره به صرافتش می‌افتد. صحبت از كتاب لاغر و كم صفحه‌ی «سفر به قبله» است.

«این كتاب ، شیرین، موجز، با روح و هوشمندانه نوشته شده است. زیارت قبول؛ عزیز نویسنده! زیارت قبول». این بخشی از یادداشت رهبر انقلاب بر كتاب مذكور مظلوم است؛ یادداشت‌هایی از سفر حج.  "نویسنده عزیز" هم هدایت الله بهبودی است. سال 70 اولین سالی است كه بعد از حج خونین، زیارت بیت‌الله دوباره برقرار می‌شود. بهبودی توی دفتر ادبیات مشغول كارش بوده و داشته متنی را ویراست می‌كرده كه كسی وارد اتاق می‌شود و می‌پرسد: «حج می‌روی؟» به قول نویسنده وقتی خدا بخواهد، اتفاق می‌افتد. به همین سادگی. بهبودی به همین سادگی حاجی می‌شود. حج، نابلدهای نوشتن را هم وسوسه می‌كند تا تجربه‌های‌شان را بنویسند. قلم‌دارها كه جای خود را دارند. از اعتمادالسلطنه‌ی قاجار كه سفرنامه حج نوشته‌ بگیر تا  مثلا جلال كه رفت و با "خسی در میقات" برگشت و آقا مرتضای آوینی كه «سفر به سرزمین نور» را یادگار گذاشت. بهبودی هم مطابق رسم معهود اهل قلم  یادداشت‌هایش را سوغات كرد و آورد. متن كتاب با تاریخ روز و ماه و سال كرت‌بندی شده است. روزهایی كه بهبودی به نظرش آمده حرفی برای  نقل كردن هست، نوشته. بعضی روزها هم انگار چیز دندان‌گیری در بساط نبوده و از اطاله كلام پرهیز نموده است.

جمله‌های كتاب سرراستند و اغلب ساده، توصیف‌ها همراه ایجاز و در عین حال كاملند. نویسنده تعابیر و نگاه خودش را دارد. انتقادهایش را هم. پا به پای نویسنده وقتی به حرم نبوی صلوات الله علیه و آله وارد می‌شود جا می‌خوریم؛ چرا كه «پاسبان‌های عرب طرفدار انجماد روح و جسمند». معماری هم حسابی حال بهبودی را می‌گیرد تا بگوید« اگر ضجه زنان و شانه‌های لرزان مردان نبود می‌شد اینجا را با معبد اشتباه گرفت»

بهبودی وقتی به ساخت‌ و‌ سازهای تاریخ‌ خراب‌كن در احد و مسجد قبا و ... می‌رسد در نقدهای صاف و ساده‌اش از خجالت سعودی‌ها در می‌آید كه «تیغ سعودی‌ها صورت تاریخ اسلام را خط‌خطی می‌كند». نویسنده از پس انتقال حال و هوای حج هم خوب برآمده است. هر چند كه در استفاده از كلمات صرفه‌جویی كرده باشد. نرمی دل‌های حاجیان، سختی بعضی از اعمال، شوق اول‌ بار دیدن كعبه و غربت بقیع، لابلای كلمات خوب پیدایند و با خواندن‌شان آدم به صرافت حج می‌افتد. دلش می‌خواهد خودش ببیند و اگر یكبار رفته باشد، «سفر به قبله» به آتش این اشتیاق دامن می‌زند. برای رهبر انقلاب هم همین‌طور شده؛ تا آنجا كه زیر بسم الله كتاب بنویسند: «این كتاب باز مرا در شور و شوق و حال حسرت‌آلود زیارت خانه‌ی خدا و حرم رسول‌الله فرو برد....»


[ جمعه 3 آذر 1391 ] [ 01:38 ب.ظ ] [ amin rhmt ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

بــنــــــــــــــام خدا
با سلام خدمت شما مهمان گرامی سایتی که مشاهده میکنید درباره ی احکام مسلمانان ازجمله دین و کتاب قرآن و واجبات دینی ازقبیل نماز ووووو.... میباشد امیدوارم لذت ببرید.
نویسندگان
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت