تبلیغات
کتاب امّت اسلامی

کتاب امّت اسلامی
قالب وبلاگ

موضوع : فرهنگی

عنوان : اخلاص در عمل

نویسنده : گروه اندیشه

متن: 

اخلاص به معنی خالص كردن و عبارت از این است كه بنده عمل خود را فقط برای رضای خداوند انجام دهد. و هدف و غایت او از انجام كار خدا باشد و غیرخدا را شریك نسازد. اخلاص ضد ریاء می‌باشد. از نظر اعتقادی اخلاص یعنی خالص داشتن و خالص دانستن، بنده خدای خویش را از صفاتی كه شایسته مقام خداوندی نباشد كه بیان دیگرآن تنزیه است. چنانكه علی علیه‌ السلام در نهج‌البلاغه می‌فرماید: و كمال الاخلاص نفی الصفات عنه...

از نظر اخلاقی، اخلاص همان خالص كردن عمل از هر نوع ریاء و غیر خدا می باشد. اخلاص شرط جدایی‌ناپذیر رسیدن به كمالات معنوی و ارزش‌های الهی می‌باشد. سیر و سلوك بدون اخلاص، تلاش بی‌حاصل و زراعت بی‌ثمر است. اخلاص روح عبادت و میزان صحت عمل و شرط اساسی قبول شدن اعمال است.

لازمه پذیرش بندگی خداوند اخلاص ورزیدن در كارها می‌باشد. قرآن‌كریم خطاب به رسول گرامی اسلام(ص) می‌فرماید: فاعبدالله مخلصاً له الدین، اَلالله الدین الخالص خدا را پرستش كن و دین خود را برای او خالص گردان، آگاه باشید كه دین خالص از آن خداست.

وسعت مفهوم «دین‌« و عدم وجود هیچ گونه قید و شرط در آن معنی گسترده‌ای را می‌رساند كه هم عبادت را شامل می‌شود و هم اعمال دیگر و اعتقادات را، به تعبیر دیگر «دین» مجموعه حیات معنوی و مادی انسان را در برمی‌گیرد و بندگان خالص باید تمام شؤون زندگی خود را برای خدا خالص گردانند. غیر او را از خانه دل و صحنة جان و میدان عمل و دایرة گفتار، خارج كنند و به او بیندیشند و برای او دوست بدارند و از او سخن بگویند و به خاطر او عمل كنند و همیشه در راه رضا و خشنودی او گام بردارند كه اخلاص دین همین است.»

آنچه را خدا می‌پذیرد، تنها دین خالص است و تنها تسلیم بی‌قید و شرط در برابر فرمان او است و هرگونه شرك و ریاء مردود و مطرود است. شاهد این سخن حدیثی است كه از پیامبر اكرم(ص) نقل شده است كه: مردی خدمتش آمد و عرض كرد: ای رسول خدا(ص) ما اموال خود را به دیگران می‌بخشیم تا اسم و رسمی در میان مردم پیدا كنیم، آیا پاداشی داریم؟ فرمود: نه.

مجدداً عرض كرد: گاهی هم برای اجر الهی و هم به دست آوردن نام می‌بخشیم، آیا پاداشی داریم؟ پیامبر(ص) فرمود: خداوند چیزی را قبول نمی‌كند، مگر اینكه خالص برای او باشد، سپس این آیه را تلاوت كرد: الا لله الدین الخالص.

در قرآن‌كریم آمده است كه شیطان بعد از آنكه سوگند یاد كرد كه همه را گمراه گرداند. اقرار كرد كه نمی‌تواند بندگان خالص خداوند را گمراه كند.

قال فبعزتك لاغوینهم اجمعین، الا عبادك منهم المخلصین (شیطان) گفت: به عزتت سوگند همة آن‌ها را گمراه خواهم كرد. مگر بندگان خالص تو را از میان آنها.

شیطان متوجه این واقعیت بود كه گروهی از بندگان خاص خدا به هیچ قیمتی در منطقه نفوذ و حوزه وسوسة او قرار نمی‌گیرند، لذا ناچار آنها را استثنا كرد. همان‌ها كه در راه معرفت و بندگی خدا از روی اخلاص و صدق و صفا گام برمی‌دارند و خداوند نیز آنها را خالص گردانیده و آنها را در حوزه حفاظت خود قرار داده است.

خداوند بندگان صالح را با صفت اخلاص مورد ستایش قرار می‌دهد و ازآنها با واژه «مخلص» به فتح لام یاد می‌كند مثلاً در باره حضرت یوسف(ع) می‌فرماید:

انه من عبادنا المخلصین.

و نیز در باره حضرت موسی می‌فرماید:

و اذكر فی الكتاب موسی انه كان مخلصاً.

تفاوت واژه «مخلص» به فتح لام با «مخلصین» به كسر لام این است كه اولی برای كسانی به كار می‌رود كه خداوند آنها را خالص گردانیده است و به مقام عصمت رسیده‌اند. و دومی یعنی واژه مخلص به كسر لام برای دیگران نیز به كار می‌روند مانند آیه 32 سوره لقمان كه می‌فرماید:

و اذا غشیهم موج كالظل دعوا الله مخلصین له الدین فلما نجاهم الی البر فمنهم مقتصد.

و هنگامی كه موجی همچون ابرهای سیاه (در سفرهای دریایی) آنها را بپوشاند (و بالای سر آنها قرار گیرد) خدا را با اخلاص می‌‌خوانند، اما همین كه خداوند آنها را به خشكی نجات داد بعضی از آنان به راه میانه می‌روند (و به ایمان خود وفادار می‌مانند، در حالی كه برخی دیگر فراموش می‌كنند و راه كفر درپیش می‌گیرند)

بی‌شك كسی می‌تواند صفا و نورانیت پیدا كند كه خواست خداوند را بر هوای خویش مقدم بدارد و تمام اعمالش را تنها برای رضای خدا انجام دهد.

 


[ جمعه 3 آذر 1391 ] [ 05:23 ب.ظ ] [ amin rhmt ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

بــنــــــــــــــام خدا
با سلام خدمت شما مهمان گرامی سایتی که مشاهده میکنید درباره ی احکام مسلمانان ازجمله دین و کتاب قرآن و واجبات دینی ازقبیل نماز ووووو.... میباشد امیدوارم لذت ببرید.
نویسندگان
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت