تبلیغات
کتاب امّت اسلامی

کتاب امّت اسلامی
قالب وبلاگ

موضوع:اجتمایی

عنوان:گزیده بیانات مقام معظم رهبری درباره قرآن در ایران قبل از انقلاب اسلامی

نویسنده:حجةالاسلام صفی‌خانی

متن:

 • ما باید قبول‌ کنیم‌ که‌ ملت‌ ما در نیم‌ قرن‌ پیش‌ از پیروزی‌ انقلاب‌ ـ که‌ واقعا مدت‌ کمی‌ نیست‌ ـ روزبه‌روز از قرآن‌ فاصله‌ گرفته‌ و دور شده‌ است‌ تا قبل‌ از این‌ نیم‌ قرن‌ مردم‌ ما ـ حتی‌ آنهایی‌ که‌ سواد خواندن‌ و نوشتن‌ نداشتند ـ غالبا می‌توانستند قرآن‌ را از رو بخوانند به‌ همین‌ جهت‌ این‌ مکتبخانه‌ها نعمت‌ بزرگی‌ بود چه‌ قدر کسانی‌ از افراد مسن‌ نسل‌ قبل‌ را ما می‌شناختیم‌ که‌ سواد خواندن‌ و نوشتن‌ نداشتند نمی‌توانستند فارسی‌ بخوانند و با آن‌ که‌ زبانشان‌ فارسی‌ بود نمی‌توانستند زبان‌ خودشان‌ را به‌ صورت‌ مکتوب‌ بنویسند و بخوانند اما می‌توانستند کتاب‌ خدا را بخوانند و قرآن‌ را بفهمند.
 • سیاستی‌ که‌ رژیم‌ وابسته‌ی‌ فاسد خبیث‌ دشمن‌ را در این‌ کشور بر سر کار آورد و بیش‌ از پنجاه‌ سال‌ مسلط نگه داشت‌ یکی‌ از بزرگترین‌ ضربه‌هایی‌ که‌ زد و ضررهایی‌ که‌ وارد کرد همین‌ بود که‌ قرآن‌ را بتدریج‌ کنار گذاشت‌ تا آن‌جا که‌ از میان‌ جامعه‌ی‌ ما قرآن‌ بیرون‌ رفت‌ لذا در مدارس‌ ما درس‌ موسیقی‌ می‌دادند اما از آموزش‌ قرآن‌ خبری‌ نبود هر بچه‌یی‌ که‌ به‌ دبستان‌ و دبیرستان‌ می‌رفت‌ نت‌ موسیقی‌ را یاد می‌گرفت‌ اما متن‌ قرآن‌ کریم‌ را نمی‌آموخت‌ بنابراین‌ ما را جدا کردند و از قرآن‌ دور نگه داشتندمن‌ پیش‌ از انقلاب‌ وقتی‌ به‌ وضع‌ قرآن‌ در جامعه‌ی‌ خودمان‌ نگاه‌ می‌کردم‌ و جوانهایی‌ را که‌ با این‌ استعداد و شوق‌ و علاقه‌ از قرآن‌ دور می‌ماندند می‌دیدم‌ چه‌ خون‌ دلی‌ می‌خوردم‌.
 • مكتبهاى قرآن، بچه‌هاى چهارساله و پنجساله را قرآن درس مى‌داد. من خودم در سن پنجسالگى به مكتب رفتم و قرآن یاد گرفتم. امثال من، در همان مكتبى كه ما مى‌رفتیم، زیاد بودند و اصلاً مكتبخانه‌ها همین‌طور بود. این مكتبخانه‌هایى كه رژیم منحوس پهلوى، شجاعت و شهامت بخرج داد! و رعد و برق كرد و آنها را برچید، خانه‌هایى براى تعلیم قرآن بودند. یك زن یا مردى مى‌نشست، بچه‌هاى مردم را قرآن یاد مى‌داد، بعد این بچه‌ها در جامعه‌یى مى‌افتادند كه در آن، سواد و علم و فرهنگ، متعلق به عده‌ى خاصى بود؛ اما قرآن را بلد بودند. جامعه‌ى اسلامى، این‌طورى است. جایى كه مسلمانان هستند، این‌گونه‌اند.
 • همان کسانی که با زور بیگانگان بر این کشور مسلّط شده بودند یعنی رژیم فاسد و گنهکار و آلوده پهلوی قصد آنها این بود که این کشور را با همه منابع انسانی و مادّی‏اش دودستی در اختیار قدرتهای جهانخوار غربی قرار دهند آنها بودند که این کار را برنامه‏ریزی و اجرا کردند می‏دانستند تعالیم قرآن فکر قرآنی و تربیت قرآنی نمی‏گذارد خائنان کار خود را به‏راحتی انجام دهند لذا با قرآن مبارزه می‏کردندخدای متعال در قرآن فرموده است «انّا نحن نزّلنا الذّکر و انّا له لحافظون» حفظ قرآن حفظ معارف الهی حفظ آیات نازل شده بر قلب مقدّس پیغمبر چیزی نیست که وسوسه‏ها و توطئه‏های بشری بتواند با آن مبارزه کند حفظ قرآن کارِ خداست و تدبیر الهی قرآن را رایج خواهد کرد البته شرط دارد مثل همه نعمتهای الهی شرطش این است که مردم با تلاش و همه وجود و تواناییشان به دنبال کسب این نعمت الهی باشند مردم ما با همه وجود و با همه تلاش به دنبال اسلام و قرآن راه افتادند خدای متعال هم این نعمت را به آنها ارزانی داشت.
 • من به شما عرض كنم در این سى و یك سال این حركتِ رو به جلو وجود داشته. قبل از انقلاب در كشور ما خبرى از قرآن نبود. گوشه و كنار یك عاشقى پیدا میشد یك جلسه‌ى قرآنى درست میكرد ده تا پانزده تا بیست تا طالب قرآن را دور خودش جمع میكرد. دیده بودیم در همه‌ى شهرها بود در تهران بود در مشهد ما بود. این حركت عظیم جوانها به سمت قرآن این خبرها نبود این شوق به خواندن قرآن و تلاوت قرآن این تربیت انبوه خوانندگان متبحر در تلاوت قرآن این حرفها وجود نداشت حفظ وجود نداشت. وقتى این جوانها كه حافظ قرآنند مى‌آیند قرآن را از حفظ میخوانند بنده از اعماق دل خدا را شكر میكنم. اینها به بركت انقلاب بود به بركت اسلام بود اینها را قدر بدانید.
 • ما سال‌ها از قرآن دور ماندیم. سلاطین ظالم، حکّام بیگانه از قرآن، سال‌های متمادی این کشور قرآن را از قرآن دور نگه داشتند.
 • خیلی‌ تفاوت‌ است‌ بین‌ زندگی‌ در زمان‌ طاغوت‌ که‌ فرسنگها با قرآن‌ فاصله‌ ایجاد کرده‌ بودند با زندگی‌ امروز این‌ ملت‌ که‌ کاملا بر محور قرآن‌ است‌ .
 • برای‌ این‌ که‌ نظام‌ ما بر محور قرآن‌ باشد باید قرآن‌ در جامعه‌ حضور داشته‌ باشد تا مردم‌ با معارف‌ آن‌ آشنا شوند این‌ کار در دوران‌ اختناق‌ رژیم‌ گذشته‌ با زحمت‌ زیادی‌ انجام‌ می‌گرفت‌ و شبیه‌ حرکت‌ در زمینی‌ سنگلاخ‌ بود ولی‌ بحمدالله‌ امروز خداوند زمینه‌ فراگیری‌ و حرکت‌ در این‌ جهت‌ را جلوی‌ پای‌ همه‌ ما قرار داده‌ است‌ اگر ملت‌ مسلمان‌ ایران‌ قرآن‌ و معانی‌ آن‌ را فراگیرند ساختن‌ جامعه‌ بر محور قرآن‌ آسان‌ خواهد شد.
 • در دوران حاکمیت طاغوت در این کشور در تمام مدارس ایران حتی یک آیه قرآن کریم تلاوت نمی‌شد اما امروز مدرسه‌ای در این کشور نیست که روزانه، صوت و تلاوت آیات قرآن کریم در آن شنیده نشود.
 • من یادم هست پیش از انقلاب كه ما در مشهد جلسات قرآن داشتیم ـ این برادرانی كه در این‌جا تشریف دارند، اكثرشان یا خیلیشان در آن جلسات بودند ـ گاهی اوقات برای آن‌كه این قاری ادای یك حرف یا ادای تجویدی را به شاگرد بیاموزد؛ مثلاً‌ یك تفخیم و یا یك ترقیق بجا را یاد بدهد، جلساتی وقت صرف می‌شد؛ اما این طرف هم با آنكه جوان بود، یاد نمی‌گرفت یا به زحمت یاد می‌گرفت؛ مگر كسانی كه استعداد داشتند؛ چون محیط، محیط تلاوت قرآن نبود و این صوت با گوشها انس نداشت؛ باید كسی در آن جلسات مدتها می‌ماند، تا یواش یواش به این سبك خواندن مأنوس می‌شد و می‌توانست درست ادا كند. امروز این‌طور نیست؛ انسان می‌بیند كه این نوجوان این‌طور بخوبی تلاوت می‌كند و صدای صاد و ضاد و طاء و ظاء را مثل خود عرب زبانها ادا می‌كند؛ گویا اصلاً ‌او عرب متولد شده است! این قراء عربی كه به این‌جا می‌آیند، مكرر به من می‌گویند كه ما تعجب می‌كنیم كه قاریان شما چطور این كلمات و حروف را ـ كه صدایش با زبانشان بیگانه است ـ ادا می‌كنند! این برای چیست؟ برای آن است كه محیط، محیط تلاوت قرآن شده است. ما سالهای متمادی این حرف را تكرار می‌كردیم كه اگر جریان به سمتی حركت كرد، تربیت آسان می‌شود؛ این از بركات جمهوری اسلامی است. چون جهت حركت، جهت قرآنی است، خیلی راحت و آسان، فرم و شكل قرآنی در جوانان و حتی استعدادهای متوسط به وجود می‌آید.
 • قدم اوّل برای عمل کامل به قرآن آشنایی با متن قرآن است در دوره‌ی رژیم طاغوت مردم ما با قرآن آشنا نبودند کسانی که می‌توانستند قرآن را از رو بخوانند آن هم به صورت غلط محدود بودند جوانان و کسانی که در مدارس دوره‌ی پهلوی رشد پیدا کرده بودند هیچ با قرآن آشنایی نداشتند اگر یک وقت پدر و مادر مؤمنی داشتند آنها را در گوشه‌ای دوره‌ی قرآنی می‌گذاشتند و خودشان یاد می‌گرفتند مدارس ما در آن روز حامل مسؤولیت تربیت قرآنی نبود قرآن در فضای جامعه غریب بود در این شهر تهران بزرگ دوره‌های قرآن‌که چند نفر دور هم می‌نشستند و استادی به آنها درس می‌داد تجوید یا قرائت معدود بودند در شهرهای دیگر هم همین‌طور بود.


[ جمعه 3 آذر 1391 ] [ 01:30 ب.ظ ] [ amin rhmt ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

بــنــــــــــــــام خدا
با سلام خدمت شما مهمان گرامی سایتی که مشاهده میکنید درباره ی احکام مسلمانان ازجمله دین و کتاب قرآن و واجبات دینی ازقبیل نماز ووووو.... میباشد امیدوارم لذت ببرید.
نویسندگان
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت